Portugalskie dekoracje wyposażenia wnętrz

Świat obecnie stał się bardzo mały. Częste podróże, niewiarygodne możliwości w zakresie mobilności i rozwój turystyki – to tylko niektóre z faktów, które wpłynęły na naszą większą świadomość otaczającej rzeczywistości. Częste podróże inspirują nas nie tylko do zmiany sposobu myślenia, ale do szukania w różnych kulturach inspiracji, które zastosujemy w różnych dziedzinach naszego życia. Niezależnie od tego czy będzie to sztuka kulinarna, moda, sztuka – warto otwierać się na nowe eksperymenty. Podobną dziedziną otwartą na obce wpływy, których zastosowanie może przynieść interesujące rezultaty jest aranżacja wnętrz.

Dużą popularnością w tym zakresie cieszą się ostatnio wnętrza w stylach południowych. Trend ten może być uzasadniony nie tylko faktem, że tereny te bywają ostatnio najczęstszym miejscem docelowym wielu turystów. Wnętrza śródziemnomorskie tchną bowiem ogromnie ciepłą i domową atmosferą.

Przykładem tego typu, pełnego pozytywnej energii stylu jest styl hiszpański. Obok Hiszpanii, kolejnym państwem o typowo południowym temperamencie jest także Portugalia. Podobnie jak w stylu hiszpańskim, portugalskie dekoracje nastawione są przede wszystkim na naturalność. Proste i stabilne meble w kolorze brązów, ceramiczne donice z kwiatami, makatki, obrazy i naturalne figurki – to wszystko buduje charakter przestronnych portugalskich wnętrz. Choć wydaje się, że charakter pomieszczeń w stylu portugalskim jest nieco bardziej surowy, głównie poprzez bardziej stonowaną kolorystykę, to nie brakuje w stylu portugalskim elementów ozdobnych.

Tym, z czego słynie to państwo, są bowiem wszechobecne, ceramiczne płytki do wykładania ścian o cynowym szkliwie, najczęściej niebieskim, zwane azulejos. Zyskały one ogromne znaczenie w dekoracji architektonicznej Portugalii. Ich kariera rozpoczęła się natomiast w XIII wieku, kiedy to na tereny dzisiejszej Portugalii sprowadzili je Maurowie. Azulejos wykorzystywane było na szeroką skalę w sztuce świeckiej i sakralnej, a ślady tej bogatej ornamentyki widoczne są w stylu portugalskim do dnia dzisiejszego.